یک روتین پوستی {راهنمای شبانه روزی مراقبت از پوست}

یک روتین پوستی {راهنمای شبانه روزی مراقبت از پوست}
1 رای    میانگین 5/5
لطفا شما هم امتیاز بدهید!

یک روتین پوستی {راهنمای شبانه روزی مراقبت از پوست}


احتمالا تازگی‌ها نام روتین پوستی را زیاد شنیده‌اید. روتین پوستی در واقع کارهایی است که به صورت روزانه و منظم، برای مراقبت از پوست خود انجام می‌دهید. خیلی‌ها تصور می‌کنند پوست خوب و شفاف تنها به ژنتیک وابسته است، در حالی که یک روتین پوستی منظم و باکیفیت می‌تواند تغییرات زیادی در پوست شما ایجاد کند. در این مقاله‌ی آموزشگاه آرایشگری آدینا با اهمیت این کار و اصول اصلی یک روتین پوستی آشنا می‌شویم و یاد می‌گیریم که از چه محصولاتی در این روند استفاده کنیم.

چرا باید روتین پوستی داشته باشیم؟

قبل از این که به خود روتین برسیم، ببینیم اصلا چه دلیلی دارد که وقت و هزینه صرف رعایت روتین پوستی کنیم؟ مهم‌ترین دلایل حفظ یک روتین مناسب به شرح زیر است:

پیشگیری و درمان مشکلات پوستی

گاهی پوست مشکلات خاصی دارد که ممکن است اذیت کننده باشد. مثلا از رایج‌ترین مشکلات پوست‌های چرب وجود جوش و آکنه است که در خیلی از موارد با از بین بردن چربی اضافه پوست و تمیز نگه داشتن منافذ می‌توانید از بین برود یا کمتر شود. از طرف دیگر حساسیت‌های پوستی و قرمز شدن پوست یا پوسته پوسته شدن آن (مخصوصا در فصول سرد) نیز می‌تواند با استفاده از محصولات مناسب و مرطوب کردن پوست حل شود.

پیشگیری و درمان مشکلات پوستی

جوان و شاداب نگه داشتن پوست

مرطوب و تمیز نگه داشتن پوست و در مواردی استفاده از سرم‌ها و کرم‌های مراقبتی پوست، می‌تواند بافت پوست را بهبود دهد و پوستی شاداب و صاف را ایجاد کند. ادامه این روتین پوست می‌تواند پوست را مدت طولانی‌تری شاداب نگه دارد و روند پیری پوست را به تاخیر بیندازد. این یعنی صورت دیرتر دچار چین و چروک می‌شود، لکه‌های تیره کمتر و دیرتر پدیدار می‌شود و خاصیت ارتجاعی پوست نیز کمتر به تاخیر می‌افتد.

روتین پوستی می‌تواند بسیار ساده یا بسیار پیچیده باشد. فرقی نمی‌کند چه نوع پوست یا چه سنی داشته باشید، سه مرحله زیر مهم‌ترین و واجب‌ترین مراحل روتین پوستی هستند که در هر صورت باید رعایت کنید.

بیشتر بخوانید: ۱۰ نشانه از نیاز شما به جوانسازی پوست

تمیز کردن پوست

اولین و مهم‌ترین بخش هر روتین پوستی، پاکسازی مناسب پوست است. پوست ما در طول روز با انواع آلودگی‌ها مواجه می‌شود و یک شوینده صورت مناسب می‌تواند انواع آلودگی‌، روغن و باکتری‌هایی را ممکن است روی پوست باشند از بین ببرد. به علاوه پاک کردن پوست سبب می‌شود محصولاتی که قرار است در مراحل بعدی به پوست بزنید، خیلی راحت‌تر جذب شوند. این که از چه نوع شوینده پوستی استفاده کنید مستقیما به نوع پوست شما برمی‌گردد. به طور مثال اگر پوست چربی دارید می‌توانید از پن (صابون غیر قلیایی) و شوینده‌های حاوی عوامل کنترل کننده چربی استفاده کنید. اگر پوستتان خشک یا حساس است نیز بهترین انتخاب شوینده‌های حاوی آبرسان و ملایم است که پوست را شاداب می‌کند. دقت کنید اگر شوینده‌ای که استفاده می‌کنید باعث ایجاد حس کشیدگی در پوست شود، احتمالا مناسب پوست شما نیست.

استفاده از مرطوب کننده

مرطوب کننده سبب می‌شود رطوبت موجود در پوست شما به خوبی حفظ شود و آن را نرم و شاداب نگه می‌دارد. یکی از بزرگ‌ترین اشتباهاتی که افراد دارای پوست چرب در روتین پوستی خود انجام می‌دهند عدم استفاده از مرطوب کننده است زیرا این تصور اشتباه وجود دارد که مرطوب کننده سبب چرب شدن پوست می‌شود. این در حالی است که مرطوب کننده سبب تقویت سد دفاعی پوست هم می‌شود و اگر از محصول مطابق با نوع پوست خود استفاده کنید، پوست‌تان نه تنها چرب نمی‌شود، بلکه چربی آن کنترل هم می‌شود. برای پوست‌های چرب به دنبال فرم‌های سبک‌تر مرطوب‌ کننده مانند ژل یا لوسیون بروید که راحت‌تر جذب پوست می‌شوند. همچنین دقت کنید محصولی خریداری کنید که فاقد چربی باشد و عوامل کنترل کننده چربی نیز داشته باشد (مانند سالیسیلیک اسید). پوست‌های خشک نیز می‌توانند از کرم‌ها استفاده کنند که غنی‌تر هستند و پوست را نرم‌تر می‌کنند. ماساژ دادن مرطوب کننده روی پوست جذب آن را افزایش می‌دهد و البته حس خوبی نیز ایجاد می‌کند.

انواع محصولات پوستی

استفاده از ضد آفتاب

این مرحله را در صورتی انجام دهید که قرار باشد در روز از خانه خارج شوید یا این که خانه‌تان آفتاب‌گیر باشد. هرچقدر هم روی استفاده از ضدآفتاب تاکید کنیم باز هم کم است. اشعه ماوراء بنفش ضررهای بسیار زیادی برای پوست و بدن دارد. از نظر سلامتی این اشعه می‌تواند سبب ایجاد سرطان پوست شود. اما این موضوع به کنار، اشعه UV سبب چروک شدن پوست و ایجاد لک‌های قهوه‌ای روی پوست می‌شود که در اثر مرور زمان بدتر هم می‌شود. کرم ضد آفتاب در این جا مانند معجزه عمل می‌کند و می‌تواند از این آسیب‌ها جلوگیری کند. در مورد انتخاب ضدآفتاب مناسب نیز نکات مرحله قبل را رعایت کنید و اگر خیلی از حس سنگینی ضدآفتاب بدتان می‌آید حتما به سراغ مدل‌های ژلی یا فلوییدی بروید. به علاوه فراموش نکنید که حتما به میزان مناسب از ضدآفتاب استفاده کنید تا حفاظت کامل ایجاد شود. میزان مناسب ضدآفتاب کرمی دو بند انگشت و میزان مناسب برای مدل‌های رقیق و فلوییدی سه انگشت است.

به روتین پوستی خود وقت بدهید

یک نکته بسیار مهم در روتین پوستی این است که برای دیدن نتیجه باید صبور باشید. روتین قرار نیست در عرض یک روز یا یک هفته جواب دهد و باید چند ماه از یک محصول استفاده کنید تا تاثیر آن را متوجه شوید. یک مسئله دیگر این است که هرگز چند محصول را همزمان وارد روتین پوستی خود نکنید. زیرا اگر پوست شما به ماده‌ای حساسیت داشته باشد نمی‌توانید متوجه شوید از کدام محصول بوده و در مقابل اگر هم محصولی خیلی خوب عمل کند باز هم نمی‌توانید آن را تشخیص دهید. محصولات را یکی یکی و با فاصله وارد روتین کنید و در نهایت صبوری و البته به طور مداوم از آن‌ها استفاده کنید تا بتوانید نکات خوب و بدشان را تشخیص دهید.

روتین پوستی پیشرفته

بعد از این که پایه‌های روتین پوستی خود را ساختید و آن را برای مدتی ادامه دادید، می‌توانید کم کم راه خود را پیدا کنید و بهترین محصولات را برای خود تشخیص دهید. حالا می‌توانید در صورت داشتن بودجه و وقت کافی، محصولات دیگری را استفاده کنید و روتین پوستی خود را کمی پیشرفته کنید. موارد زیر می‌توانند انتخاب‌های مناسبی باشند که نیازی نیست همه آن‌ها را استفاده کنید:

تونر

تونر بعد از شوینده پوست و قبل از مرطوب کننده استفاده می‌شود. استفاده از تونر مناسب می‌تواند pH پوست را تنظیم کند و آلودگی‌های باقی‌مانده احتمالی را از بین ببرد. همچنین تونر مناسب پوست آن را برای جذب بهتر محصولات پوستی آماده می‌کند. دقت کنید تونری که انتخاب می‌کنید حاوی الکل نباشد.

روتین پوستی

آبرسان پوست

آبرسان و مرطوب کننده دو چیز جدا هستند و کاربرد جدا هم دارند. در واقع آبرسان بیشتر سبب جذب رطوبت می‌شود در حالی که مرطوب کننده کمک می‌کند این رطوبت داخل پوست باقی بماند و تبخیر نشود. اکثر محصولات مرطوب کننده که در بازار وجود دارند معمولا چند عامل آبرسان نیز در ترکیبات خود دارند، اما استفاده از دو محصول مجزا می‌تواند تاثیرگذاری آن را افزایش دهد.

سرم‌های درمانی پوست

بخش سرم‌های پوستی بسیار مفصل است و این جا فرصت کافی برای پرداختن به آن وجود ندارد. با این وجود تنها به این اشاره می‌کنیم که این سرم‌ها یا کرم‌ها می‌توانند انواع بسیار مختلفی داشته باشند. از سرم لایه بردار گرفته تا سرم ضد لک و سرم‌ آبرسان و ضد جوش، هر سرم و محصولی می‌تواند برای هرفی خاص استفاده شود. بنابراین اگر پوست شما مشکل به خصوصی دارد (لک پوستی، جوش، چروک و...) می‌توانید به جز روتین پوستی، یکی از این سرم‌ها را نیز برای تاثیرگذاری بیشتر وارد روتین پوستی خود کنید.

بیشتر بخوانید: آشنایی با اسکراب پوست و انواع آن

ماسک صورت

ماسک صورت نیز مانند سرم پوستی تنوع بسیار زیادی دارد و برای موارد مختلفی به کار می‌رود. از ماسک هفته‌ای یک یا دو بار می‌توان استفاده کرد و همین می‌تواند تاثیر قابل توجهی در پوست شما ایجاد کند. یکی از معروف‌ترین انواع ماسک صورت، ماسک پاکسازی کننده یا ماسک خاک رسی است که پوست‌های چرب برای از بین بردن چربی اضافه پوست از آن‌ استفاده می‌کنند. ماسک اسکراب با دانه‌های ریزی که دارد یک لایه‌ برداری فیزیکی مناسب ایجاد می‌کند و به جذب بیشتر محصولات پوستی و صاف و نرم شدن پوست کمک می‌کند. ماسک نقابی نیز از محبوب‌ترین انواع ماسک صورت است که معمولا خاصیت آبرسانی دارد و البته حس بسیار خوبی روی پوست ایجاد می‌کند.

اگر به میکاپ و مراقبت از پوست‌ علاقه‌مندید، در دوره آرایشگری آدینا شرکت کنید.

جمع بندی

روتین پوستی نیازمند رعایت اصول خاص و انتخاب محصولات مناسب ببا توجه به نوع پوست است. اما برای دیدن نتیجه، تداوم و صبر زیاد اهمیت بسیار زیادی دارد. اگر تازه تصمیم به انجام روتین پوستی گرفته‌اید عجول نباشید زیرا رسیدن به محصولاتی که برای پوست شما جواب بدهد نیازمند آزمون و خطا است. به آرامی پیش بروید و کم کم محصولات مختلف را امتحان کنید. در نهایت می‌توانید به روتینی برسید که هم پوست شما را بهبود می‌دهد و هم حسی عالی ایجاد می‌کند.

ما نظرات و سوالات شما را با دقت می‌خوانیم و پاسخ می‌دهیم
نظرات تعداد کاراکترهای باقی مانده: 300
انصراف

رشته‌های تحصیلی پیشنهادی