ریزش طبیعی مو در روز چقدر است؟ (همراه با روش های درمان)

تحریریه آدینا
تحریریه آدینا
09:34، 1401/03/30
ریزش طبیعی مو در روز چقدر است؟ (همراه با روش های درمان)
1 رای    میانگین 5/5
لطفا شما هم امتیاز بدهید!

ریزش طبیعی مو در روز چقدر است؟ (همراه با روش های درمان)


ریزش مو یکی از مهم‌ترین مشکلاتی است که افراد درزمینه پوست و مو با آن درگیر هستند. اگر هنگام شانه زدن متوجه تارهای مو در برس یا شانه خود شده‌اید یا هنگام استحمام احساس می‌کنید که مویتان دچار ریزش می‌شود و نمی‌‌دانید که این حجم از ریزش مو طبیعی است یا نه؛ با ما همراه باشید. در این مقاله با میزان ریزش طبیعی مو و روش‌های درمان آن آشنا خواهید شد. همچنین برای آموزش حرفه ای و یادگیری مفاهیم ویتامینه مو به صورت عملی و تئوری می توانید در دوره مراقبت از مو آدینا شرکت کنید.

میزان ریزش طبیعی مو

اما بیایید به این سوال جواب دهیم که ریزش طبیعی موی سر در روز چقدر است؟ یکی از سوالات پرتکرار میان افراد این است که حدودا چه حجمی از تارها، ریزش طبیعی مو هنگام شانه زدن تلقی می‌شود؟

موی حجیم و پرپشت، یکی از آن چیزهایی است که همه دوست دارند داشته باشند. پرپشت بودن مو، نشانه سالم بودن آن است و به همین دلیل، ریزش آن برای همه مسئله‌ای نگران کننده محسوب می‌شود.

البته ناگفته نماند که بخشی از ریزش روزانه مو طبیعی است و مشکلی برای حجم آن ایجاد نخواهد کرد. همیشه بخشی از تارهای مو به‌صورت طبیعی در چرخه رویش و ریزش از ریشه جدا می‌شود و هنگام شستشو یا شانه شدن، قابل مشاهده خواهد بود.

باید بدانید که معمولا مویی که در راه آب حمام مشاهده می‌کنید، طبیعی است و بخشی از چرخه رویش و ریزش است. اصولا میزان ریزش طبیعی مو حجم مشخصی دارد. کارشناسان معتقدند نسبت به حجم، معمولا ریزش بین  50 تا 100 تار مو در طول روز طبیعی است و تفاوتی در ظاهر مویتان ایجاد نخواهد کرد.

میزان ریزش طبیعی مو

میزان ریزش طبیعی مو

چه مقدار ریزش مو غیرطبیعی است؟

به‌صورت کلی، همانطور که قبلا هم اشاره کردیم، ریزش بین 50 تا 100 تار مو درطول روز طبیعی است و رقمی بیشتر از این تعداد، غیرطبیعی محسوب می‌شود.

 میزان ریزش مو در آقایان و بانوان

میزان ریزش طبیعی موی سر در زنان بیشتر از مردان است. زنان به دلایل پزشکی و وضعیت بدنی خود مانند بارداری، قاعدگی و فرآیندهای هورمونی، حجم بیشتری از مو را به‌صورت روزانه تجربه می‌کنند که می‌تواند در بازه‌های زمانی متفاوت، مختلف باشد.

همین دلیل باعث می‌شود که میزان ریزش طبیعی موی سر در روز در خانم‌ها بیشتر از آقایان باشد.

بیشتر بخوانید: با انواع روغن برای موها آشنا شوید

چرخه رشد مو چیست؟

صدها هزار تار مو روی سرمان وجود دارند و هرروز فولیکول‌های جدید، جایگزین قدیمی‌ترها می‌شوند. این چرخه، چرخه رشد مو نام دارد.

موی سر به‌صورت طبیعی طول عمری بین دو تا پنج سال دارند و بعد از این دوره، سست خواهد شد و در انتهای چرخه عمر خود قرار خواهد گرفت. تغذیه، استرس، بهداشت و فعالیت‌های آرایشی و زیبایی روی مو، در چرخه عمر تارها تاثیر خواهند گذاشت.

بیایید کمی بیشتر با چرخه عمر مو آشنا شویم:

فازی که تار موی سر در آن درحال رشد است، فاز آناژن نامیده می‌شود. حدودا 90درصد موی سر همه ما در این فاز قرار دارند. هر تار مو در دوره آناژن ماهیانه تقریبا یک سانتی‌متر رشد می‌کند.

اگر مانعی در مسیر رشد مو قرار بگیرد و به آن اجازه رشد ندهد، مو وارد فاز آناژن افلوویوم قرار خواهد گرفت. این فاز همان مرحله‌ای است که مو در معرض ریزش قرار دارد.

مرحله بعد، کاتاژن نام دارد. بین یک تا دو درصد موی سر به‌صورت طبیعی در مرحله کاتاژن قرار دارد. این مرحله معمولا سه هفته طول می‌کشد و رشد مو در این فاز متوقف می‌شود.

آخرین مرحله در چرخه رشد مو، فاز تلوژن است. مو در این مرحله وارد فاز استراحت است و در معرض جدایی از پوست سر قرار می‌گیرد. ریزش طبیعی مو در این فاز اتفاق می‌افتد.

اگر موی شما دچار ریزش غیرطبیعی شده باشد، به این معناست که وارد فاز تلوژن افلوویوم شده است. در این فاز حدود ده درصد از مو دچار ریزش می‌شود. البته این فاز موقتی است و مواردی مانند جراحی، استرس یا تب می‌تواند منجر به ورود مو به آن فاز شود.

البته تقریبا بعد از شش ماه، مو از این فاز خارج می‌شود و به روال عادی برخواهد گشت.

چرخه رشد مو

چرخه رشد مو

چه عواملی باعث ریزش مو می‌شود؟

اگر فکر می‌کند ریزش طبیعی مو در شما از حالت عادی خود خارج شده و به‌دنبال دلیل آن هستید، لیست زیر به کمکتان خواهد آمد. عوامل زیر اصلی‌ترین دلایل ریزش مو در افراد هستند و می‌توانند حجم مو را تحت تاثیر قرار دهند:

وراثت

اصلی‌ترین و شایع‌ترین علت ریزش مو در افراد، مشکلات ژنتیکی و ارثی است که معمولا با افزایش سن خود را نشان خواهد داد. معمولا طاسی با الگوی مردانه و زنانه، از اصلی‌ترین نشانه ریزش مو وراثتی است.

منظور از الگوی مردانه و زنانه، ترتیب و نظم قابل پیش‌بینی ریزش مو است که می‌تواند به شکل عقب‌نشینی خط مو در پیشانی یا ایجاد لکه‌های طاسی در میانه سر مردان باشد.

بیشتر بخوانید: آشنایی با پلکس تراپی مو

تغییرات هورمونی

تغییرات هورمونی و شرایط پزشکی می‌تواند باعث ریزش دائمی یا موقت مو شود. بارداری، یائسگی، زایمان و مشکلات تیروییدی از اصلی‌ترین عواملی هستند که در رده این علت قرار می‌گیرند.

بسیاری از افراد اینطور فکر می‌کنند که درصد بالایی از علل ریزش مو در نوجوانی به تغییرات هورمونی در این سن ارتباط دارد. البته باید بگوییم که این فرض اشتباه است. ریزش مو در نوجوانی نیازمند پیگیری پزشکی است و می‌تواند علل متفاوتی داشته باشد. درهرصورت، تغییرات هورمونی در این مقطع سنی، منجر به ریزش مو نخواهد شد.

داروها و مکمل‌ها

گاهی مصرف داروهای خاص می‌تواند باعث اختلال در ریزش طبیعی مو و افزایش آن شود. ریزش مو از عوارض جانبی درصد زیادی از داروهای درمان سرطان، داروهای مربوط به مشکلات قلبی، افسردگی، آرتریت، افسردگی، نقرس و فشار خون بالا است.

پرتودرمانی

در شرایطی خاص و بیماری‌هایی مانند سرطان که از پرتودرمانی به‌عنوان درمان مکمل استفاده می‌شود، امکان عدم بازگشت مو به وضعیت قبلی وجود دارد.

استرس شدید

اتفاقات استرس زا هم می‌توانند آسیبی مانند افزایش ریزش مو شوند. هرچه  شوک فیزیکی ناشی از استرس بیشتر باشد، احتمال ریزش هم بیشتر خواهد بود.

عوامل ریزش مو

عوامل ریزش مو

راه‌های درمان طبیعی ریزش مو

ماساژ

ماساژ پوست سر به همراه روغن‌های طبیعی، یکی از درمان‌های تاثیرگذار طبیعی جلوگیری از ریزش مو، تحریک به رشد مجدد آن و حتی افزایش ضخامت تار مو است.

متخصصین اعتقاد دارند زمانی که پوست سر را ماساژ می‌دهید، مو در انتهای فولیکول تقویت می‌شود و سخت‌تر دچار ریزش خواهد شد.

ماساژ پوست سر با بهبود جریان خون در پوست می‌شود که این مسئله یکی از مهم‌ترین عوامل رویش مجدد مو است.

کافیست روزانه 4 دقیقه پوست سرتان را با نوک انگشتانتان (و نه ناخن) ماساژ دهید تا تاثیر آن را مشاهده کنید.

آلوئه‌ورا

آلوئه‌ورا یکی از درمان‌های قدرتمند ریزش مو است. این ژل طبیعی باعث تسکین پوست سر هم می‌شود و به حالت‌پذیری مو کمک می‌کند. آلوئه‌ورا باعث کاهش شوره سر و تقویت فولیکول‌ها خواهد شد.

هر دو سه روز یک‌بار ژل آلوئه‌ورا را به پوست سر و مویتان بمالید تا بعد از چندهفته نتیجه را مشاهده کنید.

روغن نارگیل

اگر احساس کردید ریزش طبیعی مو فراتر از حالت عادی خود است، از کمی روغن نارگیل استفاده کنید. روغن نارگیل یکی از منابع غنی از اسید چربی به نام اسید لوریک است.

این ماده به ساقه مو نفوذ می‌کند و باعث تقویت پروتئین آن خواهد شد. شما می‌توانید بعد از شستشوی مو از روغن نارگیل استفاده کنید؛ البته اگر موی چربی دارید، بهتر است این کار را چند ساعت قبل از شستشو انجام دهید.

برای استفاده از روغن نارگیل کافیست هنگام ماساژ سر، آن را به تمام قسمت‌های ساقه و پوست بمالید.

روغن رزماری

روغن رزماری یکی دیگر درمان‌های قابل اعتماد طبیعی در ریزش مو است. این ماده طبیعی موجب تقویت رشد مو و کاهش ریزش آن می‌شود. زمانی که از این روغن استفاده می‌کنید، فولیکول مو تحریک می‌شود تا رشد بیشتری داشته باشد.

می‌توانید روغن رزماری را به همراه سایر روغن‌ها مانند آرگان و جوجوبا اضافه و استفاده کنید. کار دیگری که می‌توانید انجام دهید این است که چندقطره از عصاره رزماری را به شامپو یا نرم‌کننده موی سرتان اضافه کنید.

بیشتر بخوانید: همه چیز در مورد خواص آب برنج برای مو

درمان ریزش مو

درمان ریزش مو

در آخر

ریزش طبیعی مو بعد از کاشت ممکن است برای افرادی که این عمل زیبایی را انجام داده‌اند نگران‌کننده باشد. اما باید بدانید که همه موی کاشت شده در طول ماه اول دچار ریزش می‌شوند و این مسئله طبیعی است. اصل عمل زیبایی در ریشه موی کاشته شده است و بعد از 40 روز کم‌کم شروع به رشد می‌کنند.

اگر احساس می‌کنید که ریزش طبیعی موی شما بیش از حد ممکن است، کار توقف ریزش را از عوض کردن شامپو، اصلاح سبک تغذیه‌ای و تقویت ریشه‌ها انجام دهید. اما اگر بعد از مدتی همچنان ریزش ادامه داشت، به پزشک مراجعه کنید تا علل بالقوه آن مشخص و درمان متناسب با علت برایتان تجویز شود.

تحریریه آدینا
تحریریه آدینا

انتشار مطالب فوق تنها با ذکر مرجع به همراه لینک وب‌سایت مدرسه زیبایی آدینا مجاز می‌باشد.
لطفا به حقوق هم احترام بگذاریم.

ما نظرات و سوالات شما را با دقت می‌خوانیم و پاسخ می‌دهیم
نظرات تعداد کاراکترهای باقی مانده: 300
انصراف

رشته‌های تحصیلی پیشنهادی